İLÇEMİZ SULTAN SELİM CAMİ’SİNDE 450 YILLIK EL YAZMASI KUR'AN-I KERİM BULUNDU

İlçemizde tarihi Sultan Selim Cami’sinin deposunda, İkinci Selim'in vakfiyesi 10 Kur'an-ı Kerim cüzü ortaya çıkarıldı.

Belediye Başkanımız Mehmet Yaka, İlçe Kaymakamımız Oğuz Cem Murat, İlçe Müftüsü Yunus Aydın ve camii cemaati ile birlikte Sultan Selim Cami’sinde öğle namazı sonrasında bulunan cüzleri incelediler.

Cüzlerin bulunmasında büyük bir heyecan olduğunu belirten Belediye Başkanımız Mehmet Yaka “İlçe Müftümüz ve imamlarımız tarafından yapılan çalışmada caminin arşivinde çok kıymetli bir eser bulunmuştur. Sultan Selim Han Konya'daki şehzadeliğinde ilçemize kazandırdığı Sultan Selim Camisi, külliyesi, imarethanesi ve hamamıyla beraber çok kıymetli bir eserdir. Sultan Selim Camimize artık o gün Sultan Selim Han’ın Karapınar'a da gönderdiği, vakfettiği bir hediye olan el yazmasıyla yazılan Kur’an-ı Kerim’in belli cüzüler camimizin arşivinde bulunmuştur. Hattatı ve yazılış tarihi belli olmayan Kur'an-ı Kerim’in 10 cüzüsün de, 'Sultan Selim Han'ın Karapınar şehrine vakfiyesidir' diye not düşülmüş. Şanlı ecdadımızın ruhları şad olsun bu eserimizin çok kıymetli olduğunu tekrar belirtmek istiyorum. Bununla ilgili yapılan çalışmalardan dolayı Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesinden Prof. Dr. Mustafa Aşkar hocamıza teşekkür ediyorum ” dedi.

İlçe Müftüsü Yunus Aydın, cüzlerin uzunca süredir depoda kaldığını varlığından da kimsenin haberinin olmadığını ifade ederek, "Yeni ulaştık, yakın zamana kadar bilinmiyordu. Tam bir Kuran-ı Kerim diyemiyoruz. İlk cüzü Fatiha Süresi ile başlayan cüzü, kıymetli kısmı da bu. Çok güzel, nesih hattıyla yazılmış. Bu eser incelendiğinde Sultan Selim'in adı ve Karapınar'ın adı geçiyor. Bununla ilgili Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesinden Prof. Dr. Mustafa Aşkar'a ulaştık. O da belgenin çok önemli olduğunu söyleyince camimizde sergilemek istedik. Sultan Selim Han Konya'daki şehzadeliğinde birçok eser ve hizmet kazandırmış. Karapınar'a da gönderdiği, vakfettiği bir hediye. Çok güzel ve nefis hatla yazılan mushaf. 30 cüzden oluşuyor ama elimizde 10 cüzü var. İç kapağında talik hattıyla, 'Vakfu'l-merhum es-Sultan Selim Han, Medine-i Karapınar' (Sultan Selim Han'ın Karapınar şehrine vakfıdır) yazılıdır. Bu mushaf nesih hattıyla, sure başları ve sonları sülüs hattıyla 'surh'lu (kırmızı) yazılmış. Hattatı ve yazılış tarihi belli değildir. Camimizde sergileyeceğiz" dedi.