YAZAR BEKİR DEVELİ’NİN HAYRANLARI DÜĞÜN SALONUNU DOLDURDU

Karapınar Belediye Başkanlığı, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve TÜGVA Karapınar Temsilciliği tarafından düzenlenen söyleyişte Yapımcı, yazar ve sunucu Bekir Develi “Gençlerle Her Dem Söyleşi” konulu söyleyişte Karapınar’lılarla buluştu.

Konferansa Belediye Başkanımız Mehmet Yaka, Belediye Meclis Üyelerimiz, AK Parti İlçe Başkan Yardımcısı Murat Albayrak, İlçe Milli Eğitim Müdürü İbrahim Önal, Emirgazi İlçe Milli Eğitim Müdürü Sultan Ahmet Kaymak, İlçe Müftüsü Yunus Aydın, Sivil Toplum Kuruluş Başkanları, Muhtarlar Derneği Fahri Sağlık, Türkiye Gençlik Vakfı Konya İl Başkan Vekili Turgay Türkoğlu, İlçe temsilcisi Rasıh Doğan, Okul Müdürleri, Öğretmenler, din görevlileri, basın mensupları ve bay bayan çok sayıda vatandaşın katılımıyla gerçekleşti.

Program Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Muhammet Fatih Alp tarafından Kur-an’ı Kerim Tilaveti sunuldu.

Programda konuşan Belediye Başkanımız Mehmet Yaka şu ifadelere yer verdi: “İlçemizde sınava girecek öğrencilerimizi Karapınar’ımızın Değerleriyle buluşturuyoruz ve Yazar Bekir Develi gibi bu işte otoriter olan değerli misafirlerimizi sizlere konuk ediyoruz. Bundan sonraki günlerde de inşallah aylık olarak bu tarz programlara devam edeceğiz. Milli Eğitim Müdürlüğümüzle yaptığımız protokoller sonunda ilçemiz de sizlerin de yakinen bildiği gibi proje okulu dahil oldu. Karapınar Belediyesi olarak yüksek öğretime geçiş sınavlarına destek olarak deneme sınavlarınızı karşıladık. LGS deneme sınavlarını da karşıladık. Sizlere bugün de kaynak kitapların temini için elimizden gelen bütün çabaları sarf ediyoruz. TÜBİTAK kitaplığını bütün okullara ulaştırarak öğrencilerimizin hizmetlerine sunduk. Sayın Bakanımız Murat Kurum’un destekleriyle öğretmen atama kadrolarını İlçemiz merkez okullarımızın tamamı 1. Hizmet Bölgesinin 4. Hizmet Alanına alınarak, zorunlu hizmet bölgesi kapsamına girerek eğitimin aksamaması için ciddi bir çaba sarf ettik. Buradan son anda gelen sürpriz bir haberi değerli gençlerimizle ve hemşehrilerimizle paylaşmak istiyorum. Bundan iki ay önce İlçe Kaymakamımız Oğuz Cem Murat, AK Parti İlçe Başkanımız Yusuf Zengin ile birlikte yaptığımız bir girişim sonucunda ÖSYM tarafından yüksek öğretime geçiş sınavının Karapınar da olması için bir müracaatta bulunmuştuk. Biraz önce gelen bir haberle ÖSYM kurulunca kabul edilen bu müracaatın Karapınar ÖSYM Sınav Merkezi olarak kabul edildi. İlçemize hayırlı uğurlu olsun” dedi.

Gençlerle Her Dem Söyleşi programında konuşan Yapımcı, yazar ve sunucu Bekir Develi “Dünya coğrafyasındaki insan ayrıştırmalarından örnekler veren Develi, sohbetinde dinleyicilerine birliktelik mesajları verdi. “Bazen akıl anlar, bazen kalp anlar” diyen Bekir Develi, insanların giyim, kuşam, inanç ve ibadetlerine bakılarak ötekileştirilmelerinin doğru olmadığı, toplumu parçaladığını söyledi. Z kuşağı diye yapılan demografik sınıflandırmanın gençleri toplumdan uzaklaştırdığını vurgulayan Develi, Bu ayrıştırma çok tehlikeli bir ötekileştirmedir. Birbirimizin hakkına hukukuna saygılı olmak insan olmayı gerektirir. İslam’da yardımlaşma bir daire gibi merkezden dışa doğru yayılır. Yani aile en merkezdeki yerdir. Din kardeşlerimizden hepimiz sorumluyuz. Zekât, kurban, inanç ve ibadette en büyük rol ailenindir. Çocuğa Rabbini öğretmek ailenin görevidir. İbadetleri başkasına yaptırmak yerine kendimiz yapmalıyız” dedi.

Katılımcılar, konferansta verilen bilgilerden son derece memnun olduklarını ve yeni bilgiler öğrendiklerini bu tür eğitimlerin devam etmesini beklediklerini ifade ettiler.

Program yapılan bilgi yarışmasının ardından dereceye giren yarışmacılara ödülleri Belediye Başkanımız Mehmet Yaka, İlçe Milli Eğitim Müdürü İbrahim Önal ve TÜGVA İl Başkan Vekili Turgay Türkoğlu tarafından takdim edildi. Belediye Başkanımız Mehmet Yaka Yapımcı, yazar ve sunucu Bekir Develi’ye hediye takdiminde bulunduktan sonra Yazar Develi okurlarıyla buluşarak kitaplarını imzaladıktan sonra program son buldu.